SWASTYKA W AMERYCE

Swastyka była używana przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Według Joe Hoflera, który także odwołuje się do doktora Kumbari z muzeum Urumqi w Xinjiang (Chiny), ugrupowanie hindusko-arjańskie z gałęzi germańskiej, przybyło do Ameryki Północnej około 2000 lat pne. przynosząc ze sobą symbol swastyki (dysk słońca), występujący w ich sztuce religijnej, tak jak pokazują to wykopaliska z grobowców Kurgan na stepach rosyjskich i grobowców hindusko-ariańskich w Xinjiang w Chinach.

Symbol swastyki był niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych, gdzie sądy zabroniły motocyklistom używania tego symbolu. Paradoksalnie niektóre stare gmachy tychże sądów, znajdujące się w rejestrze Miejsc Historycznych, wśród dekoracji mają m. in. właśnie Swastyki.

Swastyki u Indian
Swastyka to stary symbol szczęścia wśród plemion indiańskich. Używany był przez Apaczów, Indian Navajo i wielu innych. Pojawiała się szczególnie w plemionach południowo-zachodnich. Miała różne znaczenia. U plemienia Hopi była symbolem plemienia, dla Nawajo była znakiem leczniczym. Ornament swastyki malowany był na ścianach murowanych budowli w kanionie De Chilly. Jest to aryjski symbol boga Słońca, który pojawił się w czasie wędrowki człowieka do Ameryki. W piśmie piktograficznym Indian Pajute w kanionie Valley of Fire na północ od Las Vegas można również odnaleźć swastyki, które oznaczają tu otoczenie przyjaznych ludzi.

Indianie Hopi wierzą, że ludzkość przeszła przez trzy cykliczne stadia życia od początku swego istnienia. Na zakończenie każdego stadium ludzkie życie poddane było oczyszczeniu przez Wielkiego Ducha z powodu korupcji, chciwości i odchodzeniu od wartości duchowych zawartych w jego naukach. Ostatnie wielkie zniszczenie trzeciego z kolei świata (Kuskurza), poprzedzającego obecny świat, dokonało się w wyniku powodzi. Uratowali się tylko ci, którzy byli najwierniejsi tradycyjnej drodze życia. Tym, który poprowadził ich do nowej ziemi był przywódca Klanu Łuku, który miał dwóch synów. Jeden z nich odszedł, ale powróci a jego powrót określany jest jako Pahana. Wraz z Pahaną przyjdą dwaj pomocnicy; jeden z nich będzie posiadał symbol swastyki. Drugi pomocnik będzie posiadał znak słońca. Według Banyacya podczas ceremonii katchin są w użyciu grzechotki z dyni, symbolizujące świat. Namalowane są na nich znaki, symbolizujące tych dwóch pomocników: swastyka i słońce. Swastyka jest starym symbolem Hopi, który znajduje się wciąż jeszcze nie tylko na wielu ceremonialnych grzechotkach, ale także na przedmiotach rytualnych i wytworach sztuki. Ramiona krzyża mogą być skierowane w lewo bądź w prawo. Swastyka jest interpretowana jako symbol mitycznych migracji klanów przed ich ostatecznym osiedleniem się na pustynnym terenie obecnego rezerwatu Hopi, jak również jako symbol witalności.

Indianie północnego wybrzeża Pacyfiku używali motywu czterech wiatrów, Motyw ten wyraża jego siłę i potęgę. Symbol identyczny jak swastyka używany był powszechnie na koszykach. Od czasu drugiej wojny światowej zniknął on całkowicie ze sztuki Coast Salish.


(1) Swastyka w sztuce lokalnej. (2) Oznaczenie autostrad w Arizonie. (3) Flaga indiańskiego plemienia Kuna. (4) Firma Amerykańska.

Ponieważ symbol ten był popularny wśród Indian Navajo, Wydział Transportu Stanu Arizona, oznaczył swoje autostrady stanowe białą swastyką na czarnej strzałce. W roku 1942, po przystąpieniu USA do II Wojny Światowej, oznaczenie zmieniono.

Swastyka używana przez Indian Navajo i inne plemiona, była częstym motywem umieszczanym, na kocach, wyrobach drewnianych lub metalowych a także pamiątkach w południowych stanach do 1930 roku.

Krótko po rozpoczęciu II Wojny Światowej, kilka plemion indiańskich, takich jak Navajo, Apacze, Tohono O'odham i Hopi, opublikowało oficjalny dekret, będący rezygnacją z umieszczania Swastyki w pracy artystycznej. Spowodowane było to niechętnym nastawieniem turystów, którzy już zaczęli interpretować ten symbol niewłaściwie. Oto tekst dekretu w oryginale:

"Because the above ornament which has been a symbol of friendship among our forefathers for many centuries has been desecrated recently by another nation of peoples.
Therefore it is resolved that henceforth from this date on and forever more our tribes renounce the use of the emblem commonly known today as the swastika or fylfot on our blankets, baskets, art objects, sandpainting, and clothing."

Także firma budowlana Penobscot Building w Detroit, stan Michigan, która wzięła nazwę od plemienia Indian Penobscot, przyozdabiała swoje budynki interesującymi detalami, wśród których odnależć można było Swastyki.

Swastyka w Armi USA
45. Dywizja Piechoty Stanów Zjednoczonych wykorzystywała żółtą Swastykę na czerwonym tle, jako symbol jednostki. Po roku 1930, symbol został zmieniony na thunderbird. Amerykański Dywizjon używał Swastyki podczas walk z Niemcamiw I Wojnie Światowej.

Szwadron Lafayette Escadrille uczestniczył w I Wojnie Światowej walcząc przeciwko Niemcom od 1916 do 1918, najpierw jako ochotnicy pod francuskim dowództwem i później jako jednostka USA. Oficjalny emblematem eskadry był Indianin północnoamerykański ze swastyką ozdobioną pióropuszem. Część samolotów z eskadry również przyozdabiana była dużą Swastyką, oprócz insygniów eskadry.

Wśród członków Lafayette Escadrille, którzy zginęli w walce był Arthur Bluethenthal z Wilmington, Północna Karolina, która został pochowany na cmentarzu żydowskim. Na jego nagrobku zostały umieszczone insygnia eskadry z wizerunkiem Swastyki.

12. Pułk Piechoty Armii USA brał udział w wielu walkach pod koniec dziewiętnastego wieku. Pułk walczył też z siłami niemieckimi podczas II Wojny Światowej, lądując na D-Day przy Utah Beach. Za działania podczas bitwy o Ardeny został odznaczony przez samego Prezydenta. Symbolem Pułku było tipi z małymi lewoskrętnymi Swastykami, nawiązującymi do tradycji Indian.

Swastyka jako element zdobnictwa
Swastyka oraz symbole greckich kluczy często pojawiały się w dekoracjach wielu amerykańskich federalnych, stanowych i lokalnych budynkach rządowych a nawet na szkołach i budynkach wymiaru sprawiedliwości. Wymienię tylko kilka z nich. gdyż jest ich naprawdę dużo.
W Waszyngtonie na Constitution Avenue pomiędzy 20 i 21 Streets, znajduje się budynek Rezerwy Federalnej Izby Budownictwa (Marriner S. Eccles Federal Reserve Board Building). Okna okalają z zewnątrz małe swastyki. Budynek został ukończony w 1937 roku.
W Reno w stanie Nevada na budynku Poczty znajduje się dekoracja składająca się ze swastyk prawo i lewoskrętnych, tzw. "Zig Zag Moderne"
Budynek Federalny w centrum Albuquerque w stanie Nowy Meksyk, cechuje styl śródziemnomorski i indiańskie dekoracje, wśród nich mosiężne okratowania grzejników ze swastykami.
Swastykę można jeszcze spotkać w takich budynkach rządowych jak Sąd w La Crosse County, w stanie Wisconsin, na mozaice posadzki, w Sądzie w DeKalb County Courthouse w Sycamore w stanie Illinois, gdzie swastykami są zdobione balustrady. Poza tym w Sądzie w Allen County w Fort Wayne, Indiana, na mozaice z Washington County Courthouse w Marietta w Ohio, czy na Laguna Bridge w Yuma w Arizone.
Poza tym słynne budynki US Navy w Coronado w Kaliforni, tworzące razem swastykę.

Dom Uwielbienia Baha'i dla kontynentu północnoamerykańskiego, znajdujący się w Wilmette, Illinois, przedstawia religijne symbole na każdym z jego 9 zewnętrznych filarów. Symbole są ustawione w porządku chronologicznym z dołu do góry filarów. Swastyka jest przy podstawie, jako jeden z najstarszych symboli religijnych. Projekt rozpoczął się w roku 1920 ale budowa nie została skończona do 1953. Największy Bahá'í Dom Uwielbienia na świecie, biały nakryty kopułą budynek został spisany w rejestrze krajowym Historycznych Miejsc w 1978.

Zrzeszenie studentów na Uniwersytecie Michigan znajduje się od 1929 roku w kaplicy z oknami witrażowymi, które zamieszczają religijne symbole. Prawoskrętna Swastyka jest tam przedstawiona, wraz z chrześcijańskim krzyżem, hebrajską gwiazdą i innymi. Yerkes Obserwatorium w Geneva Lake Wisconsin, założony w roku 1897 przez Uniwersytet Chicago, zawiera ozdobną dekorację. Rotunda obejmuje symbol Swastyki przyległy do gwiazdy Dawida.

Swastyka w nazwach miejsc
Co ciekawe popularność symbolu Swastyki, była tak ogromna, że Amerykanie używali jej nawet w nazwach miejsc. Swastika Park to nazwa utworzonego w 1917 roku osiedla mieszkalnego w Miami na Florydzie, następne to Swastika Acres w Denver, od nazwy firmy Denver Swastika Land Company, założonej w 1908 roku. Istniało też Swastika Road w stanie Nowy Jork i Swastika Beach w Windom w stanie Minesota.
Ameryka to nie tylko USA. W Ontario w Kanadzie istnieje jedyne na świecie miasto Swastika, założone w 1908 roku. Pod wielkim naciskiem władz zmieniono nazwę na Winston, aby uhonorować Churchila. Ludzie jednak nie poddali się i odzyskali swoją nazwę, szczególnie, że wiele firm używało swastyki jako znaku towarowego.

W USA istniało wiele firm, które w swoich logach wykorzystywało Swastykę. Był to okres oczywiście do wybuchu II Wojny Światowej. Jeśli chodzi o motoryzację to firma KRIT Motor Car Company, Detroit, Michigan oraz The St. Louis, Rocky Mountain and Pacific Railroad Company używała symbolu swastyki. Wyroby stalowe jak zawory ze swastykami to firma The Crane Valve Company, narzędzia firmy The Buffum Tool Company z Luizjany w Missouri, tacki firmy The Washington Charcrete Company ze Swastyką w logo, czy nawet mąka nazwana Swatika Lucky Flour z Federal Milling Co., Lockport, N.Y. Przykłady można mnożyć.

Symbol słońca był często wykorzystywany w literaturze, sztuce, malarstwie. Poza tym, podobnie jak w reszcie Świata, był wykorzystywany na biżuterii i wszelakich ozdobach, znaleźć go można w logach organizacji pozarządowych, herbach klubów sportowych, w ceramice, sztukach teatralnych.

Na początku XX wieku aż do II wojny światowej bardzo popularne były w Stanach pocztówki Good Luck ze swastyką a także wszelkiego rodzają pamiątki oraz żetony i ozdoby. Wiele takich przykładów znajdziecie w Galerii.

Więcej na temat swastyki w Ameryce tutaj

Wstecz