CARLSBERG

Swastyka została zarejestrowana w 1881 roku przez Carlsberga jako znak towarowy i była używana na piwach aż do 1938 roku. Dziś wejście do Browarów Carlsberga w Danii posiada...Swastykę na słoniu o wielkości 5 metrów, wykonaną z granitu.


Jeden z dwóch słoni podtrzymujących bramę do Browarów Carlsberga w Danii.


Ciężarówka Carlsberga przed II wojną światową.

Na południowy-wschód od centrum, w pobliżu stacji "Enghave" znajdują się słynne browary Carlsberga. Dla turystów otworzono bardzo ciekawe "Centrum Wystawowe Carlsberga". Wejście do Centrum znajduje się od strony Gamle Carlsberg Vej (Starej ulicy Carlsberga), zaś droga od stacji prowadzi ulicami Enghavevej oraz Ny Carlsber Vej (Nowa ulica Carlsberga). Idąc ulicą Ny Carlsberg mija się dwie bramy stanowiące łączniki pomiędzy budynkami browaru. Na jednej z nich widneją figury byłych właścicieli browaru, drugą zaś podtrzymują ... 4 kamienne słonie. Idąc dalej, po prawej stronie mija się najstarsze budynki browarów, w których mieści się obecnie muzeum. Warto zwrócić uwagę na znaki umieszczone na budynkach. Można tam dostrzec Swastyki.
Samo Centrum pokazuje pierwszą fabrykę Carlsberga z 1847 roku. Obejmuje ona historię browarów Carlsberga i Tuborga, które współpracują ze sobą już ponad 30 lat. Historia browarów była bardzo burzliwa (m.in. Carl, syn założyciela browarów J.C.Jacobsena, założył własny browar - "Ny Carlsberg", przyjmując za znak firmowy swastykę - symbol szczęścia, aby po ćwierćwieczu znów się połączyć).


Wstecz