ARYJSCY FARAONI

Genetycy twierdzą, że większość Europejczyków to krewni egipskich faraonów. Ci ostatni z kolei – jak się okazuje – pochodzili z Kaukazu.
Sensacyjne wyniki badań otrzymali biolodzy z centrum badań genealogicznych iGENEA w Zurychu. Egipcjanie przekazali szwajcarskim specjalistom próbki DNA pozyskanego z mumii faraona Tutenchamona. DNA faraona udało się wydobyć z przetrwałej w mumii tkanki kostnej – konkretnie z lewej łopatki. DNA pozyskano w mało inwazyjny sposób, metodą nakłuć, nie niszcząc mumii w żaden sposób. Badania miały na celu ustalenie niejasnych i zagmatwanych powiązań rodzinnych jednego z najsłynniejszych władców starożytnego Egiptu.

Naukowcy z iGENEA porównali próbkę DNA Tutenchamona z materiałem genetycznym współczesnych Europejczyków. Okazało się, że wielu z nich to potomkowie faraona! Średnio połowa europejskich mężczyzn miała wspólnych przodków z egipskim władcą. W niektórych krajach było to aż 70% populacji (np. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji).

DNA porównano pod kątem tzw. haplogrup, czyli charakterystycznych, podobnych ze względu na wspólne pochodzenie, serii genów położonych w specyficznym miejscu na chromosomie. Krewnych Tutenchamona ujawniła haplogrupa oznaczona jako: R1b1a2, charakterystyczna np. dla ludów germańskich. Jeśli Tutanchamon miał R1b1 to mógł być potomkiem Hyksosów, którzy opanowali Egipt ok. 200 lat przed jego rządami. To od nich wojskowość egipska przyjęła min. rydwany. Hyksosi byli ludem aryjskim.

Ten fragment DNA jest dość powszechny wśród ludzi w Europie, a rzadko spotyka się go wśród współczesnych Egipcjan. Posiada go niecały 1 procent spośród nich. Tutenchamon był więc genetycznie Aryjczykiem, natomiast obecni Egipcjanie to lud semicki, arabski.

Badania szwajcarskich biologów potwierdziły jeszcze raz, że współcześni Egipcjanie nie są w żadnym wypadku potomkami starożytnych władców swojego kraju. Pod względem genetycznym nie mają z nimi prawie nic wspólnego.

- Prawdopodobnie wspólny przodek władców Egiptu i Europejczyków żył na Kaukazie około 9,5 tysiąca lat temu – powiedział Scholz. – Około 7 tysięcy lat temu jego bezpośredni potomkowie osiedlali się w Europie. Część z nich dotarła też do Egiptu.

Grobowiec Tutenchamona odkrył w 1922 roku brytyjski archeolog Howard Carter w słynnej Dolinie Królów koło Luksoru. Faraon władał w latach 1358-1349 p.n.e. Tomografia komputerowa słynnej mumii sugeruje, że egipski władca mógł zginąć w rezultacie wypadku jeździeckiego - donosi we wtorek brytyjski "Guardian". Tomografię mumii przeprowadził zespół pod przewodnictwem egipskiego radiologa Aszrafa Selima. Naukowcy uznali za bardzo prawdopodobne, że faraon złamał sobie kość udową, spadając z konia. Złamanie było otwarte i w ranę najprawdopodobniej wdała się infekcja, której przed ponad trzema tysiącami lat nie potrafiono wyleczyć a także malaria.
Na podstawie: Odkrywcy.pl.

Wstecz