SWASTYKI W SYNAGOGACH

Swastyki pojawiały się również w żydowskich synagogach na ziemiach Palestyny. Jedną z odnalezionych jest swastyka w zdobieniach synagogi w Ein Gedi sprzed 2000 lat.


W odległości około 1 km na północ od kibucu znajduje się Park Narodowy Starożytne Ein Gedi tzw. Nahal Arugot, z pozostałościami zabytkowej synagogi z okresu Bizancjum.
Na początku XX wieku w okolicach starożytnego portu Ein Gedi, odnaleziono dwie drewniane dobrze zakonserwowane kotwice. Jedna ma przypuszczalnie 2500 lat i jest zatem najstarszą kotwicą odkrytą w rejonie Morza Martwego, druga ma około 2000 lat. Obecnie można je oglądać w Jerozolimskim Muzeum Izraelskim. Pod koniec 2002 archeolodzy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie odkryli w rezerwacie Ein Gedi małą jaskinię, w której ukrywali się powstańcy żydowscy Bar Kochby z 132 roku n.e. wraz z dwoma papirusami, 11 monet oraz metalowe groty strzelnicze.

Oba zdjęcia pokazują mozaiki umieszczone przed wejściem do synagogi żydowskiej sprzed około 2000 lat przed naszą erą. Swastyki spotkamy również w starożytnych synagogach w Galilei i Syrii, a także na żydowskich katakumbach na Villa Torlonia w Rzymie.


Na Wzgórzach Golan odnaleziono pozostałości po starej śynagodze z okresu 400 - 600 roku ne. Mozaika jest charakterystyczna dla stylu rzymskiego.

W ruinach starożytnego miasta w południowej części Izraela Mamshit odkryto mozaiki z Srivatsa. Mozaika pochodzi z około 4 wieku ne. Wykonana jest ze starego, trwałego materiału dekoracyjnego płytek podłogowych lub cegieł, jakie były używane w okresie Cesarstwa Rzymskiego. Mozaiki tego typu były bardzo popularne w Bizancjum i w średniowieczu, następnie stopniowo zastępowane przez malowidła ścienne w XIII wieku. Mozaiki z symbolem swastyki w Srivatsa odnaleziono na podłodze kościoła, o nazwie Nil.


Ruiny starożytnych menor żydowskich w rejonie Jeziora Tyberiadzkiego.

Źródła:
Swastika-info.com - Swastyka na mozaice w Srivatsa.
Swastika-info.com - Swastyka w synagodze na Wzgórzach Golan.
Synagoga Ein Gedi.

Wstecz