Swastika Stone - Tajemniczy Kamień

Swastika Stone to tajemniczy kamień ozdobiony Swastyką. Znajduje się na wrzosowisku w Woodhouse Crag, na północnym brzegu Ilkley Moore w West Yorkshire, Anglia. Projekt Swastyki składa się z dziewięciu wgłębień, określanych z angielska cups, które tworzą krzyż. Otacza je wyryta w skale Swastyka. Całość przypomina tzw. Cammunian Rose, rysunki naskalne z Val Camonica, Włochy, gdzie również odnajdziemy symbole znaku Słońca.


Rzeźba na kamieniu Swastika Stone.

Pochodzenie symbolu nie jest do końca wyjaśnione. Twierdzi się, że pochodzi nawet z epoki brązu i związany jest z wizerunkiem nieba. Jedni uważają, że tzw. cups to umieszczona centrycznie Ziemia i planety lub gwiazdy wokół niej a dodatkowy cup przy jednym z ramion Swastyki to Słońce. Inni uważają, że to wyobrażenie Gwiazdy Polarnej i Krzyża Północy na niebie. Tak czy inaczej okalająca wgłębienia Swastyka symbolizować ma ruch ciał.

Uważa się też, że jest to szamańskie wyobrażenie kosmologii świata, porównując podobne interpretacje plemion Syberyjskich i północnych narodów Europy, a także przekonania na temat Gwiazdy Polarnej u starożytnych Saksonów oraz mity staroskandynawskie i rumuńskie.

Rzeźby wykonane podobną techniką na terenie Wielkiej Brytanii datuje się na epokę brązu. Stąd też takie datowanie Swastika Stone. Inne pomysły to okres neolitu, gdyż podobne symbole Swastyki odnaleziono na rzeźbach w irlandzkich grobach z tego okresu. Istnieje również przekonanie, że ryty pochodzą z epoki żelaza i zostały utworzone przez rzymskich żołnierzy. Armia rzymska stacjonująca w Ilkley (wówczas Olicana) składała się z ludzi wywodzących się z gallijskiego celtyckiego plemienia Lingones. Czcili oni boginię Verbeia, będącą odpowiednikiem celtyckiej bogini wiosny i ognia Brigid, z którą związany był symbol Swastyki. Odnaleziono również rzymsko - celtyckie monety z podobnymi symbolami.

Brytyjski autor sugeruje nawet, że projekt ten przypomina bumerang, co ma być dowodem, iż sprzęt ten powstał w Anglii. Jak więc widać, wiele jest hipotez na temat powstania i przeznaczenia tej ciekawej i niezwykle tajemniczej rzeźby.Zobacz inne artykuły.

Wstecz