ARCHIWUM NEWSÓW

15 kwiecień 2016
Swastyki holenderskiej królowej Maximy.
Król Willem- Alexander i królowa Maxima z Holandii wywołali poruszenie podczas swojej wizyty w niemieckiej Norymbergii. Podczas wizyty królowa raczyła założyć marynarkę ozdobioną symbolami wykonanymi z wkrętów i gwoździ. Kilka tych symboli było jednoznacznie stylizowane na symbol swastyki, wszak lewoskrętnej. Tym czynem królowa nawiązała do historii miasta Norymberga, które słynęło ze zlotów nazistowskiej niemieckiej partii NSDAP, w której logo była właśnie swastyka.. Źródło ENG

kwiecień 2016
Japończycy zastąpią swastyki na mapach symbolem trzypiętrowej świątyni.
Ze względu na organizację Pucharu Świata w rugby oraz letnich igrzysk olimpijskich w ciągu najbliższych czterech lat, Urząd Informacji Japonii wydał nowy zestaw piktogramów. Ma on wyjaśnić wszelkie nieporozumienia wśród zagranicznych gości. Głównym winowajcą jest symbol ściśle przypominający swastykę hitlerowskich Niemiec, który jest używany do wskazywania buddyjskich świątyń. Swastyki zostaną zastąpione symbolem trzypiętrowej świątyni na mapach turystycznych i oznaczeniach. Źródło ENG

29 marzec 2016
Haker wydrukował swastyki na tysiącach drukarek w USA.
Haker wykorzystał brak zabezpieczeń w 20 000 podłączonych do sieci drukarkach do wydrukowania za ich pomocą plakatów z symbolem swastyki. Potrzebował do tego zaledwie dwóch linijek kodu. Akcja została przeprowadzona na terenie USA, jej celem było zwrócenie uwagi na kompletny brak zabezpieczeń urządzeń podłączanych do internetu. Celem ataku były drukarki znajdujące się na uniwersytetach, szkołach średnich i biurach. Źródło

04 wrzesień 2015
Ruch Raelian tworzy sojusz na rzecz całkowitej rehabilitacji swastyki.
"Ruch Raeliański zainicjował Sojusz mający zjednoczyć wszystkie religie i plemiona, które czczą ten starożytny symbol pokoju i szczęścia, który ​​był tak niesprawiedliwie zawłaszczony przez nazistów," powiedział Thomas Kaenzig, Raeliański przewodnik i prezes Sojuszu. "Dzięki nowemu statusowi, Sojusz będzie teraz w stanie przyjmować darowizny z uzyskania przychodu na swojej stronie internetowej oraz bedzie mógł finansować nasze kampanie edukacyjne i inne imprezy.". Źródło [eng]

5 sierpień 2015
Kompromitacja UEFA. Herb miasta Brzeg pomylony ze swastyką.
Europejska federacja piłkarska nałożyła na dolnośląski klub karę 15.000 euro grzywny za transparent, który pojawił się na trybunach podczas meczu pierwszej rundy eliminacji do Ligi Europy. Chodzi o baner, który wywiesili brzescy kibice Śląska. Miał na nim znajdować się herb Brzegu, który został pomylony ze swastyką. Link do źródła. oraz Herb Brzegu.

11 lipiec 2015
Dzień Rehabilitacji Swastyki 2015.
Również w tym roku odbył się Międzynarodowy Dzień Rehabilitacji Swastyki. Polegał głóenie na informacji i pokazach ulicznych w USA oraz innych krajach. Zdjęcia z Dnia Swastyki,
Film z Chicago,
Swastika Day in USA,
Swastika Day w Bologna, Włochy,
Film wspierający akcję.

16 marzec 2015
Słowiańskie swarzyce na zniszczonych czołgach ukraińskich.
Ochotniczy oddział dywersyjno - szturmowy Rusicz, walczący po stronie Ługańskiej Republiki Ludowej skupia w swoich szeregach rodzimowierców, czyli wyznawców rdzennej wiary Słowian. Zdecydowali się oni podjąć walkę przeciwko Ukrainie, ponieważ nie mogli zaakceptować gloryfikacji przez obecny rząd zbrodniarza Stepana Banderyi Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Członkowie oddziału na każdym zniszczonym ukraińskim czołgu malują napis w języku polskim "Za Wołyń od Rusicz" oraz ośmioramienną słowiańską swarzycę. Od niedawna ramię w ramię z Rosjanami walczą także rodzimowiercy polscy z takich organizacji jak Zadruga czy Falanga. Źródło Faktopedia.pl.

Styczeń 2015
Firma Walgreens wycofuje papier ze swastyką.
Największa w USA sieć drogerii wycofuje ze swoich sklepów papier do pakowania, na którym przewrażliwiona klientka dopatrzyła się swastyki. Link do źródła.

22 październik 2014
Świątynia sprzed 6000 lat odkryta na Ukrainie.
Archeolodzy z Kijowskiego Instytutu Archeologii odkryli na Ukrainie w pobliżu miejscowości Nebelivka, pozostałości świątyni sprzed 6000 lat. Świątynia należała do kultury trypolskiej, której pierwsze znaleziska odkryto w 1986 roku w pobliżu miejscowości Tripilia. Link do źródła [eng].

12 sierpień 2014
Poproszę kanapkę ze swastyką, czyli ciekawe danie w Mc Donald' s
Klientka zniesmaczona złożyła reklamację po otrzymaniu kanapki ze swastyką.. Link do źródła.

29 styczeń 2014
Wrocław cały w swastykach.
Na przystankach we Wrocławiu pojawiły się plakaty z napisem "Tacy jesteśmy", gdzie jedna z liter jest stylizowana na swastykę w rozumieniu nazistowskim. Rozumiem, że autorzy właśnie tacy są, ale kto dał im prawo wypowiadać się za innych? My tacy nie jesteśmy. Link do źródła.

26 listopad 2013
Ugunskrusts czy swastyka? Co klub Dinamo Ryga chciał nam przekazać przed meczem KHL?
Dinamo Ryga zapłaci milion rubli kary za utworzenie z flag swastyki przed meczem z Jugrą Chanty-Mansyjsk. Władze ligi KHL zagroziły też łotewskiemu klubowi wykluczeniem z rozgrywek, jeśli sytuacja powtórzy się w przyszłości. Link do ciekawego artykułu.

16 listopad 2013
Paranoja trwa. Kolejny budynek do przebudowy, gdyż kształtem przypomina swastykę.
Paranoja trwa. Rada bloków mieszkaniowych w Devizes w USA, ubolewa, że jej budynki przypominają kształtem swastykę. Pewnie znów zostaną wydane pieniądze, na przebudowę, tak jak miało to miejsce w przypadku budynków US Navy. Rzekoma swastyka została odkryta przez okolicznych mieszkańców za pomocą Google Maps. Więcej na ten temat tutaj.

14 listopad 2013
Tatuaże ze swastyką za darmo.
Ponad sto salonów tatuażu, głównie w Europie umożliwia wykonanie jednego tatuażu z symbolem swastyki, oczywiście nie w kontekście nazistowskim. Akcja związana jest z ManWoman, kanadyjskim poetą, który słynął z propagowania symbolu swastyki w pozytywnym znaczeniu, oraz sam miał około dwieście wytatuowanych swastyk. Więcej na ten temat tutaj.

28 październik 2013
Manchester United FC przeprasza za swastykę, której nie było.
Klub piłkarski Manchester United wysłał do swoich fanów mailowe przeprosiny, odnośnie ułożenia liter MUFC na biuletynie dla kibiców, które podobno miały kojarzyć się ze swastyką w wydaniu nazistowskim. Obok grafiki znalazł się nagłówek New Order (Nowy Porządek). Litery były ułożone, jak na zdjęciu obok. Moim zdaniem trzeba mieć nie lada wyobraźnię, by dopatrzyć się tu czegoś nagannego. Więcej na ten temat tutaj.

05 wrzesień 2013
Pierścień z rubinową swastyką na sprzedaż.
Pierścień ze swastyką z rubinów, który kiedyś należał niestety do wodza III Rzeszy do kupienia! Oferta Alexander Historical Auctions wzbudza emocje kolekcjonerów na całym świecie. Eksperci spodziewają się, że wyjątkowa biżuteria zostanie sprzedana za co najmniej 100 tys. dolarów, czyli ok. 320 tys. zł. Kwota ta może być jednak dużo wyższa. Więcej na ten temat tutaj.

03 wrzesień 2013
Szef Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ odszedł, gdyż swastyka nie może być symbolem szczęścia.
Prokurator generalny Andrzej Seremet przyjął dymisję Wojciecha Zaleski, szefa Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ. W prokuraturze tej w czerwcu umorzono śledztwo ws. napisów, ponieważ według śledczych "swastyka to symbol szczęścia" - podała we wtorek Prokuratura Generalna.Czyli symbol szczęścia nie może być symbolem szczęścia. Więcej na ten temat tutaj.

22 lipiec 2013
Dzień rehabilitacji swastyki.
Raelianie, których wiara jest nieco oryginalna, kolejny raz obchodzą Dzień Rehabilitacji Swastyki. W porównaniu z ubiegłorocznymi obchodami, tegoroczna czwarta edycja wypadła dużo skromniej. Pojawiali się na ulicach, często przebrani za istoty poza ziemskie i starali się tłumaczyć przechodniom, czym naprawdę jest swastyka. Pojawili się w Korei Południowej, Peru, Wenezueli, USA, Meksyku, Ivory Coast, Kanadzie, Francji. Więcej na ten temat tutaj.

27 czerwiec 2013
Sąd uznał, że chodzenie w koszulce ze swastyką nie jest propagowaniem faszyzmu.
W kwietniu ubiegłego roku mieszkaniec Chorzowa zachował się żenująco, zakładając koszulkę ze swastyką w formie emblematu III Rzeszy i paradował z tym po mieście. Dziwne to miasto, przestaje dziwić, że gwiżdżą tam na hymn Polski, gdy ich dziadkowie / pradziadkowie ginęli w Powstaniach Śląskich. Dla nas ważny jest jednak wyrok sądu, który zapadł niedawno.
Sąd Rejonowy w Chorzowie uznał, że nie doszło do przestępstwa. Sędziowie przyznali, że zachowanie oskarżonego z punktu widzenia współżycia społecznego było naganne. - Nie oznacza to jednak, że każde nieakceptowane wyrażanie swoich poglądów podlega prawnym zakazom - napisali w uzasadnieniu wyroku. Oskarżony bowiem nie wychwalał totalitaryzmu i nie nakłaniał nikogo do jego popierania.

03 czerwiec 2013
Swastyka to nie symbol nazizmu, ale… szczęścia.
Nazwa "swastyka" pochodzi z sanskrytu i oznacza "przynoszący szczęście". Obecnie w krajach Europy i obu Ameryk symbol ten kojarzony jest prawie wyłącznie z Adolfem Hitlerem i nazizmem, natomiast w Azji jest powszechnie stosowanym symbolem szczęścia i pomyślności. Przenosząc powyższe rozważania na kanwę przedmiotowej sprawy, nie sposób dostrzec w zamalowanym znaku przedstawiającym swastykę propagowania faszystowskiego ustroju państwa. = Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ. Więcej na ten temat tutaj.

04 kwiecień 2013
Artykuł Swastyka w Wojsku Polskim znalazł się na Wykop.pl.
Artykuł "Swastyka w Wojsku Polskim" znalazł się na popularnej stronie, i często przez nas przeglądanej, Wykop.pl Dziękujemy! W 2012 na portalu Wykop.pl pojawił się również artykuł "Polska". Artykuł na wykopie znajdziesz tutaj.

01 styczeń 2013
Wszystkiego najlepszego w nowym 2013 roku.
Tak Nowy Rok witali mieszkańcy Allahabadu w Indiach. Wszystkim życzymy spełnienia marzeń w 2013 roku.
13 grudzień 2012
Hinduska swastyka stała się krzyżem maltańskim.
Na ul. Spadochroniarzy w Lublinie ktoś na jednym z garaży namalował dużą lewoskrętną swastykę. Kropki znajdujące się pomiędzy jej ramionami wskazują na hinduski symbol. Okoliczni mieszkańcy wzięli ją jednak za symbol nazizmu i zgłosili ponad dwa lata temu do straży miejskiej. Ta przekazała sprawę policji. Postępowanie w tej sprawie zakończyło się w kwietniu 2011 r. Prokuratura umorzyła je ze względu na brak znamion czynu zabronionego. Ten symbol może być podobny do swastyki, ale to krzyż maltański – mówi komisarz Renata Laszczka-Rusek z lubelskiej policji. Tak oto hinduska swastyka z nazistowskiej przeistoczyła się w krzyż maltański, który wygląda właśnie tak. Więcej na ten temat tutaj.

27 wrzesień 2012
Buddyjskie bóstwo z symbolem swastyki wyryte w meteorycie.
Tzw. Iron Man, czyli człowiek z żelaza to figurka buddyjskiej postaci ze swastyką na piersi, która ma ciekawą historię. W 1938 - 1039 roku przywieźli ją z Tybetu Niemcy. Przez większość czasu była częścią prywatnej kolekcji w Monachium. Niedawno okazało się, że starożytny twórca wykonał go z ataksytu - rzadkiego meteorytu. Okazało się, że kamień figurki jest częścią meteorytu Chinga, który rozbił się na pograniczu Mongolii i Syberii około 15 tys. lat temu. Sama figurka ma 24 cm i waży 10 kilo. Naukowcy uważają, że stanowi hybrydę stylu buddyjskiego i tego reprezentowanego przez pre-buddyjską kulturę Bon, charakterystyczną w okresie XI wieku. Więcej tutaj.

03 sierpień 2012
Racibórz - kanał ze swastyką.
Tajemniczy kanał ze swastyką wyrytą na ceglanym numerze odkryli dziś pracownicy Wodociągów, usuwujący awarię sieci kanalizacyjnej w ul. Zamkowej, tuż przed wejściem do Mechanika. Najprawdopodobniej jest on związany z budynkiem byłej kamery książęcej, na miejscu której stoi ZSM. Na miejscu Mechanika stał dawniej budynek kamery książęcej - urzędu zarządzającego dobrami rodziny książąt von Ratibor, właścicieli zamku w Raciborzu i m.in. pałacu w Rudach. Kamera funkcjonowała w nim od 1846 r. Na razie nie wiemy, kiedy został wyryty tam symbol swastyki. Więcej tutaj.

16 lipiec 2012
Nie będzie tablicy wyjaśniającej w sprawie głazu Karłowicza.
Tatrzański Park Narodowy nie zamierza wyjaśniać turystom znaczenia symboli znajdujących się na obelisku upamiętniającym śmierć w 1909 roku pod lawiną Mieczysława Karłowicza. Na obelisku u stóp Małego Kościelca wyryta jest inskrypcja "Non omnis moriar" i mały "krzyż niespodziany", czyli swastyka. Parkowcy chcieli tutaj postawić tablicę wyjaśniającą, jednak zrezygnowali z tej idei. Zdaniem przyrodników tablica zeszpeciłaby krajobraz. Symbol na kamieniu nijak nie wiąże się z nazizmem a niewiedza o tym jest tylko wynikiem nieuctwa i ignorancji. Poza tym brak tablicy wyjaśniającej, skłania zwiedzających do zainteresowania się, kim był Mieczysław Karłowicz ale czym w istocie jest znak swastyki i jak powszechnym był symbolem przed wojną w Polsce. Więcej na ten temat.

23 czerwiec 2012
Dzień rehabilitacji swastyki.

Międzynarodowy Ruch Raeliański zaprosił przedstawicieli wschodnich religii, które używają symbolu słońca do obchodów Trzeciego Dnia Rehabilitacji Swastyki 23 czerwca. W wyniku obchodów nad plażą Long Beach w New Jersey i nad Manhattanem ukazał się samolot z bannerem promującym swastykę jako symbol szczęścia i pokoju a nie symbol nazistowski. Akcje promujące symbol swastyki odbyły się także w innych miastach USA, jak Los Angeles, Chicago, Houston i Miami oraz niemieckim Karlsruhe. Na bannerze oprócz swastyki pojawił się także adres proswastika.org gdzie znajdziemy kilka filmów m. in. z organizowanych akcji. Więcej znajdziecie m. in. na stronach www.toonaripost.com, http://www.jta.org, www.nydailynews.com

23 maj 2012
Ogromna swastyka na łące.
Ogromna swastyka została wycięta na łące w Kanadzie, prawdopodobnie przez kogoś z lokalnej społeczności. Dokładna lokalizacja to 1600 Gainsborough Rd, Middlesex County, Ontario, Kanada. Jak widać na zdjęciu, swastyka jest lewoskrętna, więc nie można jej wiązać z nazizmem. Nieco więcej znajdziecie tutaj.


21 maj 2012
9,6 milionów euro na przebudowę szkoły.
9,6 milionów euro wydano w Austrii na przebudowę tamtejszej szkoły w miejscowości Villach, tylko dlatego, że jej kształt w Google Earth przypominał symbol swastyki. Szkoła została wybudowana w 1979 roku a jej kształt w żaden sposób nie propagował nazizmu a opierał się na szwajcarskim stylu w budownictwie, popularnym w latach sześćdziesiątych w Europie. Obecnie szkoła ma kształt kwadratu. Gdzie tu logika? Więcej znajdziecie tutaj.


15 luty 2012
Red Swastika School.
15 lutego odbyły się zajęcia w terenie dzieciaków z Red Swastika School. Dzieci poznawały m. in. hodowlę żab oraz uczestniczyły w zabawach plenerowych. Co niektóre amerykańskie źródła były zniesmaczone zdjęciami, gdzie roześmiane dzieciaki bawiły się urane w koszulki z logo szkoły, w którym widnieje oczywiście czerwona swastyka.
Więcej na temat tej szkoły znajdziecie tutaj.


09 luty 2012
Symbol Słońca na klombie.
Na jednym z klombów w Weston-super-Mare, Północny Somerset, Wielka Brytania, pojawił się symbol swastyki. Po wycięciu części niebieskich kwiatów, przypadkowo powstał symbol układający się w ramiona symbolu słońca. Po interwencji jednego z przewrażliwionych i niedouczonych użytkowników Facebooka, kwiaty z klombu usunięto. A szkoda, bo o piękno należy dbać a nie je niszczyć. Więcej znajdziecie tutaj.


28 styczeń 2012
Swastyka legalna na Litwie.
Litewski sąd uznał, że znak swastyki odnosi się nie tylko do symboliki nazistowskich Niemiec, ale nawiązuje też do dziedzictwa historycznego Litwy. Propagowanie tego symbolu nie jest karalne - brzmi decyzja sądu, rozpatrującego sprawę plakatów ze swastyką użytych na pochodzie 16 lutego 2010 z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości przez Litwę. Więcej tutaj.


11 styczeń 2012
Zakazane swastyki u jubilera.
Sklep jubilerski na Greenpoincie stał się przedmiotem ostrej krytyki, w tym od lokalnych polityków, bo sprzedaje kolczyki w kształcie swastyki. Chodzi tu o sklep Bejeweled mieszcząćy się przy Manhattan Ave. w polskiej dzielnicy Brooklynu. Jak podaje dziennik "New York Daily News" kolczyki cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zanim reporter tej gazety dotarł do sklepu, na półce została już tylko jedna para w kształcie swastyki. Politycy podnieśli larum, mimo iż swastyki były lewoskrętne i nie nawiązywały do nazizmu. Najlepiej skomentowała ich podejście kierowniczka sprzedaży "Ci ludzie nie powinni się odzywać, jeżeli nie znają się na symbolach" Więcej tutaj.12 grudzień 2011
Swastyka w Łebie.
Po aktualizacji internetowej mapy satelitarnej Google Maps na jednym z budynków w Łebie ukazała się swastyka. Jest to jednen z domków letniskowych należących do ośrodka profilaktyki zdrowotnej "Górnik” przy ulicy Nadmorskiej w Łebie. Ośrodek został założony w 1961 roku. W Polsce podobną ciekawostkę możemy zaobserwować oglądając z góry np. szpital przy ulicy Unii Lubelskiej w Szczecinie. Więcej tutaj.

21 listopad 2011
Krzyż słoneczny nazywany również krzyżem celtyckim, symbolem ugrupowania NOP.
Krzyż słoneczny, określany również mianem krzyża celtyckiego, stał się jednym z legalnych symboli partii Narodowe Odrodzenie Polski. Jeden z najstarszych symboli Aryjczyków, rozpowszechniony głównie przez Celtów, stał się emblematem partii. Więcej tutaj. Więcej na temat krzyża celtyckiego tutaj.


24 sierpień 2011
Swastyka powodem wycofania gry Wolfenstein z rynków Austrii i Szwajcarii.
Decyzją Johna Carmaka, współzałożyciela firmy Id Software, na rynki Austrii i Szwajcarii nie będzie dostępna klasyczna wersja gry Wolfenstein 3D. Gra jest udostępniana na produktach Apple' a. Powodem jest pojawiająca się flaga nazistowskich Niemiec, na której widnieje symbol swastyki. Po co edukować, najlepiej schować, zakazać, nie mówić, nie pokazywać. Więcej tutaj.


11 sierpień 2011
Niewłaściwa interpretacja symbolu szczęścia.
W Umea w Szwecji rodzice ośmiolatka znaleźli wśród naklejanych tatuaży, przedstawiający m. in. swastykę i interpretowali ją jako symbol nazizmu. Naklejki natomiast pochodziły z Chin i były dołączane do posiłku Hagglung w restauracji Frasses. Swastyka w żaden sposób nie nawiązywała tu do ideologii nazizmu a jedynie była ozdobą. W Chinach i innych krajach Azji symbol ten używany jest powszechnie i często widoczny. Więcej tutaj.

02 sierpień 2011
Policja nie rozróżnia kształtów.
Symbol Mieczyka Chrobrego wygląda wg. policji jak swastyka. Z tego pocwodu został przerwany pochód młodych narodowców w Polsce. Wcześniej podobną pseudo znajomością tematu wykazała się suwalska prokuratura. Symbol Mieczyka Chrobrego jest wzorowany na dawnym symbolu marynarki polskiej. Już przed wojną używany był przez polskich narodowców. Więcej tutaj.

20 lipiec 2011
Tablica informacyjna nt. swastyki na kamieniu Karłowicza.
Tablica informująca o istnieniu w Tatrach Kamienia Karłowicza i wyjaśniająca historię i znaczenie wyrzeźbionej na nim swastyki, czyli krzyżyka niespodzianego, zostanie odsłonięta w czwartek. Kamień z inskrypcją "Non omnis moriar" i swastyką znajduje się pod Małym Kościelcem w Tatrach. W tym miejscu w 1909 roku zginął Mieczysław Karłowicz. Więcej tutaj.


09 marzec 2011
Swastyka w przedwojennym herbie Wrocławia.
Na ścianie budynku stacji transformatorowej we Wrocławiu znajduje się herb miasta, a w nim swastyka wpisana w literę W. Herb powstał prawdopodobnie między rokiem 1933 a 1938, kiedy herb Wrocławia został zmieniony. Obecnie prokuratura zastanawia się, co zrobić z herbem, zawierającym zakazany znak a jednocześnie będącym ciekawą pamiątką. Więcej tutaj.

08 luty 2011
Swastyka w grze Tyrannen zakazana.
Niemiecka prokuratura bada sprawę użycia symbolu swastyki, jako znaku III Rzeszy, użytej na karcie z Adolfem Hitlerem. Niemiecka gra Tyrannen, składa się z 32 kart, przedstawiających dyktatorów, takich jak Hitler, Stalin, Mussolini, Husain, Franco czy Amin. W Niemczech przedstawianie swastyki w jakikolwiek sposób, jest surowo zakazane. Więcej tutaj20 grudzień 2010
Świątynia Słońca odkryta w Bułgarii.
Prastara Świątynia Śłońca z przed 8000 lat została odkryta w północnej Bułgarii. Wykopaliska prowadzone są w pobliżu miasta Wraca, stolicy regionu o tej samej nazwie. Kompleks służył do określania pozycji Słońca na niebie. Odbywały się tu także obrzędy związane z kultem Słońca. Jest to obecnie najstarsza znana budowla, związana z kultem solarnym, starsza o 3000 lat od słynnego Stonehange. Więcej na ten temat.

20 grudzień 2010
Polskie piramidy.
Na Kujawach, które obfitują w prastare grobowce i megality, znajdują się prastare grobowce, kamienne piramidy. Najokazalsze z nich osiągały na naszych ziemiach ponad 100 m długości, a w najwyższym punkcie – przy jednym z boków – dochodziły do 5 m wysokości. W ich wnętrzu, w kamiennych komorach, od IV do III tysiąclecia p.n.e. grzebano zmarłych. Kultura megalityczna dotarła do nas najprawdopodobniej z wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, gdzie powstało ich najwięcej. W Polsce najwięcej zabytków megalitycznych znajduje się na Pomorzu Zachodnim, Środkowym i właśnie na Kujawach. Więcej na ten temat.

23 listopad 2010
Spór o swastykę na Xbox Live.
Wśród użytkowników Xbox Live toczy się spór o używanie symbolu swastyki. Jeden z użytkowników zgłosił zapytanie, czy może użyć symbolu Słońca w Call of Duty: Black Ops. Stephen Toulouse, osoba odpowiedzialna za Xbox Live, odmówił takiej możliwości i zagroził banem. Po tym fakcie na jego konto zaczęły spływać wypowiedzi twierdzące, że w takim razie powinny być zakazane gwiazda Dawida i krzyż chrześcijański, gdyż według różnych interpretacji symbolizują takie samo zło jak swastyka. Stephen jednak nie zamierza się ugiąć twierdząc, że Xbox Live to nie miejsce służące do zmiany świadomości ludzi. Więcej na ten temat.

08 październik 2010
Druidyzm oficjalnie uznany za religię.
Decyzją instytucji Charities Commission, pogański druidyzm został oficjalnie uznany za jedną z religii wyznawanych na Wyspach Brytyjskich. Religie etniczne już kilkanaście lat temu uzyskały na wyspach faktyczną równoprawność. Więcej na temat druidyzmu współczesnego.

01 październik 2010
Ciekawy krawat
Krawat z ciekawym wzorem zdecydował się założyć Byron Scott, czarnoskóry trener Cleveland Cavaliers na spotkanie z prasą. Brawo za odwagę, myśle, że raczej nikt nie posądzi go o skrajne sympatie polityczne. Link do zdjęcia i artykułu.

My Swastika - Moja Swastyka
TickleToc.com rozpoczęła w kwietniu tego roku pracę nad filmem dokumentalnym My Swastika. Głównym organizatorem projektu jest Dominick Crowley. Film ma się ukazać w 2011 roku a jego tematyka dotyczyć będzie historii swastyki w dziejach świata oraz jej prawdziwego znaczenia. Na Traditional Tattoo and World Culture Festival Ireland, zaprezentowany został trailer filmu.. Natomiast 23 czerwca tego roku http://svasticross.blogspot.com przeprowadził wywiad z Dominickiem. Wywiad dostępny tutaj. W języku angielskim.

10 - 11 lipiec 2010
Traditional Tattoo and World Culture Festival Ireland
W Marloque Inn w Cobh w okręgu Cork w Irlandii odbył się pierwszy Festiwal Tatuażu Tradycyjnego i Kultury Światowej - Traditional Tattoo and World Culture Festival. Na imprezie pojawiła się czołówka artystycznego zdobienia ciała, którzy prezentowali swe umiejętności. Na dwóch scenach występowali wykonawcy muzyki tradycyjnej z Irlandii. Największy aplauz wzbudziły The Pony Girls. Specjalne przemówienie wygłosił ManWoman, przywódca ruchu Reclaim the Swastika i autor Gentle Swastika. Poza tym można było podziwiać oraz zakupić prace artystyczne, ozdoby i pamiątki związane ze swastyką. Impreza miała na celu propagowanie symbolu Słońca jako znaku szczęścia i powodzenia oraz naszych korzeni. Na uwagę zasługuje dobra organizacja festiwalu. Więcej tutaj.

29 czerwiec 2010
Przedwojenna kołdra ukryta w Muzeum.
Do Greeley Museums trafiła ręcznie wykonana, przedwojenna kołdra, na której znajdują się symbole swastyki. Kołdra została podarowana przez lokalne rodziny w sierpniu zeszłego roku. Od tego czasu pozostawała w składzie. Muzeum nie eksponowało jej w obawie przed niewłasciwą interpretacją i powiązaniem z nazizmem. Oby nastawienie Muzeum uległo wkrótce zmianie. Źródło.

27 czerwiec 2010
World Swastika Rehability Day
27 czerwca został ustanowiony Światowym Dniem Rehabilitacji Swastyki przez bardzo kontrowersyjne dla nas zrzeszenie Raelian. Dążą oni do przekonania ludzi, że swastyka to symbol szczęścia i pokoju. W tym jednym akurat się zgadzamy. Źródło.

26.05.2010
Nietolerancja religijna w Polsce
Polskie władze rozważają wprowadzenie zakazu umieszczenia hinduskiej swastyki na świątyni w podwarszawskiej Wólce Kossowskiej. Władze myląc znaczenie symbolu obawiają się, że to naruszy zakaz stosowania symboliki nazistowskiej. Indian Association Poland liczy około 2 tysiące członków i nie ma nic wspólnego z nazizmem. Jak doskonale wiemy, hinduska swastyka wyraża dobrobyt i szczęście. Co stało się z naszą polską tolerancją religijną? Dlaczego można budować synagogi z gwiazdami dawida a hinduskich świątyń z symbolem szczęścia już nie? Żródło artykułu.

21 maj 2010
Litewski Rząd zaakceptował swastykę jako część historycznego dziedzictwa kraju. "Ten symbol nie jest nazistowski, to cenny symbol Kultury Bałtyckiej, starożytny znak naszych przodków, który został skradziony i podstępnie wykorzystany przez innych ludzi". Takie orzeczenie wydał jeden ze świadków w sprawie czterech mężczyzn wyświetlających symbol swastyki na paradzie niepodległości w Kłajpedzie. Wcześniej swastyki pojawiały się na Litwie na imprezie May Day oraz przed pałacem prezydenckim w Wilnie. Zezwolenie na wykorzystywanie swastyki spotkało się jak zwykle ze sprzeciwem środowisk żydowskich, uznających tę decyzję za oburzającą. Oświadczenie Litwy to dobry sygnał i duży krok do przodu by odkłamać historię symbolu Słońca. Zródlo artykulu.

19 maj 2010
Swastyka z 5 wieku pne odnaleziona w Bułgarii.
Podczas wykopalisk w pobliżu bułgarskiej wsi Altimir w północnej części regionu Vratsa odkryto około 70 przedmiotów z okresu 5 wieku pne. Na jdnym z elementów widieje lewoskrętna swastyka. Znaleziska obejrzeć można będzie na wystawie w Muzeum Regionalnym w mieście Vratsa. Wystawa nosi tytuł "Bogowie, symbole i starożytne znaki" i czynna jest od 20 maja przez miesiąc. Więcej tutaj.

10 maj 2010
Buty ze sladem swastyki wycofane z aukcji eBay.
Na aukcji w popularnym portalu eBay.com pojawily sie stare buty firmy Converse. Na ich spodzie mozna bylo dostrzec symbole swastyki. Charakterystyczne obuwie wyceniono na 1825 $, jednak aukcje zamknieto, z powodu skojarzenia swastyki z hitleryzmem. Więcej tutaj.

27 kwiecien 2010
Calkowity koszt przebudowy budynków w San Diego, Kalifornia, USA znacznie przekroczy planowane wczesniej 625 tysiecy dolarów. Projekt z 2007 zostal uznany za niewystarczajacy. Obecny szacowany koszt calkowitego projektu przebudowy bydynków Marynarki Wojennej (US Navy) wyniesie od 17 do nawet 40 milionów dolarów amerykanskich i ma byc on wykonany w roku fiskalnym 2011. Koniecznosc przebudowy zglosily organizacje zydowskie w USA, tylko dlatego, ze budynki ustawione sa w ksztalcie swastyki. Wiecej o budynkach w San Diego tutaj. Zródlo artykulu.

08 kwiecień 2010
Niezwykły psiak ze swastyką. Swastika dog - historia pieska Blondie i jego właściciela pod tym linkiem.

26 marzec 2010
Swastyka w Graczy. W Graczy, niewielkiej miejscowości na Śląsku robotnicy pracujący na budowie, zauważyli swastykę na jednym ze starych budynków. Pani Sołtys miejscowości jest zbulwersowana, a media oczywiście jednoznacznie powiązały symbol z nazizmem. Zamiast podejść do sprawy rzeczowo, sprawdzić, kiedy stodoła powstała i dzięki temu określić, czy symbol powstał w celu szerzenia nazizmu. Wszak wiadomo, przed wojną swastyka była dość popularnym znakiem szczęścia w Polsce.
Więcej tutaj.

12 marzec 2010
Kolejna gra komputerowa wycofana
Firma Ubisoft została zmuszona do wycofania kolekcjonerskiej wersji gry Silent Hunter 5. Na jednej z łodzi podwodnych widnieje bowiem symbol swastyki w kontekście nazistowskim. Gra dotyczy realiów II Wojny Światowej. W tego typu przypadkach prawo niemieckie jest niezwykle restrykcyjne mimo, iż gra w żaden sposób nie nawołuje ani nie propaguje nienawiści rasowej. Więcej tutaj.

12 luty 2010
Sports Illustrated Swimsuit zamieścił w swojej galerii zdjęcie modelki opierającej się o niemiecki myśliwiec z czasów II wojny światowej z widniejącymi na nim swastykami w kontekście nazistowskim.
Zdjęcie poruszyło część opinii publicznej. Zdjęcie nie zostanie umieszczone w magazynie, jednak można je oglądać na stronie internetowej Sports Illustrated Swimsuit. Zdjęcie tutaj., a Źródło pod tym linkiem.

5 luty 2010
Brudna kampania wyborcza rozpoczęła się w Queens, gdzie tamtejsi Demokraci rozsyłają maile z plakatem przedstawiającym swastykę jako symbol nienawiści i nietolerancji. Kolejny raz bezmyślność i płytkość polityków psuje prawdziwy obraz prastarego symbolu Słońca, umacniając stereoptypy w oczach społeczeństwa. Artykuł tutaj.

19 stycznia 2010
Swastyka wśród insygniów armi USA.
Randall Hamel zbiera insygnia naramienne, tzw. patki armii amerykańskiej już od 1968 roku. Na powiększaniu swej kolekcji spędził wiele czasu, przebywał m in. w Niemczech, gdzie odnajdywał oryginalne odznaczenia z mundurów żołnierzy. Obecnie znajdują się one w Mt. Pleasant Legion, w sali obiadowej, a wśród nich słynna odznaka US Army 45th Infantry Division z II wojny światowej, która przedstawia swastykę. Nawiązuje tym samym do starej, przedwojennej symboliki indiańskiej. Dzięki takim akcjom zmienia się spojrzenie na symbol Słońca. Więcej tutaj.

11 stycznia 2010
Swastyka na sniegu
Pieciometrowa swastyke wydeptana na sniegu na zamarznietym jeziorze niedaleko miasteczka Schwerin w pólnocnych Niemczech odnaleziono we wtorek rano. Symbol swastyki jest zakazany prawnie na calym terytorium tego panstwa. Sprawe bada policja.31 grudnia 2009
Sprawa wzoru na szybie
Niejaki Sebastian Wocker złożył skargę na czterogwiazdkowy hotel Radisson w Hamburgu. Powodem tej skargi był wzór na szybie w hotelu, który przedstawia swastyki. Owszem, publiczne przedstawianie tego symbolu jest w Niemczech zakazane ale tylko w formie nazistowskiej. Tutaj jednak ciężko dostrzec odniesienia do nazizmu. Więcej...

23 grudnia 2009
Kartka świąteczna ze swastyką na wystawie w Donegal County Museum w Irlandii. Kartka została odkryta przypadkowo w kopercie wśród gazet. Piękna pocztówka z początku XX wieku przypomina o prawdziwym znaczeniu symbolu Słońca. Więcej...

20 listopada 2009
Swastyka chroniona prawem do wolności słowa
W czwartek na parkingu uczelni Sioux Falls' Roosevelt High School pojawił się wan ze swastyką naklejoną na tylnej szybie. Wzbudziło to protest rodziców. Nie udało się odnaleźć samego wana i jego kierowcy, natomiast przedstawiciel Uczelni DeeAnn Konrad stwierdził, ze nie zostaną podjęte żadne przeciwdziałania, gdyż upublicznianie swastyki jest zagwarantowane w konstytucji Stanów Zjednoczonych jako prawo do wolności słowa. Jakkolwiek symbol swastyki nie byłby atakujący, jego wywieszanie jest zagwarantowane prawem federalnym i jest ponad statut szkoły.
Artykuł pojawił się w internecie wraz ze zdjęciem tutaj, jednak już o godzinie 10:00 została zmieniona jego treść. Oryginał znajdziecie tu. Cenzura działa.

10 listopada 2009
Swastyka na papierze do pakowania prezentów
Jedna z kobiet w USA przedstawila w mediach papier na którym prezentuje sie symbol szczescia w wersji hinduskiej - swastyka. Oczywiscie jej brak wiedzy wywolal male zamieszanie, gdyz automatycznie symbol zaczeto kojarzyc z nazizmem. Papier pochodzi z Chin i jest w ladnej gamie kolorystycznej, w sam raz na nadchodzace katolickie swieto Bozego Narodzenia a jeszcze lepiej na swieta poganskie. Artykul czytaj tutaj.

12 października 2009
Swastyka na polu golfowym
Wczesnym poniedziałkowym rankiem 12 października odkryto na polu golfowym w Lakeville Country Club wyrwany w trawie napis I swastyka Obama. Stwierdzono, że jest to wyrażenie nienawiści w stosunku do obecnego prezydenta USA. A pomyśleć, że kilkadziesiąt lat temu byłoby to życzenie powodzenia dla Obamy. Więcej tutaj.

04 października 2009
Kurtka ze swastykami niejakiego Adama Lamberta, wokalisty z USA, została sprzedana za 2000$. Oczywiście część osób próbowała wywołać szum medialny, obwołując te swastyki symbolami nazizmu. Sam Adam natomiast jest Żydem, a kurtka jest firmy Levi Strauss, której założycielem też był Żyd. Tak więc trudno nazwać go antysemitą. Zdjęcie symboli na kurtce tutaj.

22 września 2009
Gra Wolfenstein znika z niemieckich sklepów
Firma Activision wycofuje grę Wolfenstein z powodu jednej swastyki. Niemcy są przewrażliwieni na punkcie swastyki, uważając ją za symbol nazizmu. Dlatego producenci gry Wolfenstein usunęli wszelkie symbole swastyki. Okazało się, że jedna umknęła ich uwadze i w efekcie usuwane sąwszystkie egzemplarze gry. Nawet jeśli swastyka występuje tam w kontekście nazistowskim, to przecież historia i nie powód, by pieniądze tracili deweloperzy, wydawcy, dystrybutorzy, a przede wszystkim gracze. Czytaj więcej.

10.08.2009
Kontrowersyjny przepis.
Wystawianie militariów z faszystowskimi (w tym swastyka) znakami na internetowej aukcji lub ich posiadanie będzie przestępstwem. Rynek kolekcjonerski w Polsce zejdzie do podziemia, a jego uczestnicy będą ścigani jak przestępcy, twierdzą kolekcjonerzy. Zdaniem prawników wymiar sprawiedliwości może zostać sparaliżowany tysiącami spraw przeciwko kolekcjonerom. O kontrowersyjnym przepisie czytaj więcej tutaj.

31.07.2009
Zlot Słowian i Wikingów w Wolinie.
Średniowieczni wojowie zjechali do miasteczka po raz 15. W tym roku wśród 1800 Słowian i Wikingów z 24 krajów są nawet przedstawiciele USA. Ale prawdziwy najazd zorganizowali turyści, których w piątek, pierwszego dnia festiwalu, było ponad 11 tysięcy. Więcej.

12.07.2009
Swastyka w kontekście nazistowskim w Bielsku - Białej.
Gadżety o tematyce nazistowskiej, w tym pamiątki z symbolem swastyki w kontekscie nazistowskim pojawiły się w sprzedaży w Bielsku - Białej. Niestety takie akcje utrwalają w społeczeństwie przekonanie, iż swastyka to symbol wyłącznie nazistowski i oddala nas od celu przywrócenia swastyce prawdziwego znaczenia. Więcej.

10.07.2009
Swastyka z klasztoru w Austrii pierwowzorem godła NSDAP
Swastyka jako symbol niemieckiego narodowego socjalizmu mogła się narodzić w... austriackim klasztorze benedyktyńskim – uważa znany włoski publicysta i pisarz katolicki Vittorio Messori.
Do takiego wniosku doszedł on po odwiedzinach zakrystii opactwa w Lambach w Górnej Austrii. Znajduje się tam grobowiec jego opata o. Theodorica Hagna, zmarłego w 1869 roku, którego herbem była właśnie stylizowana swastyka. Więcej.


Swastyka na grobowcu w klasztorze w Lambach.

17.03.2009
Tablica informacyjna w Tatrach.
W związku z kamieniem upamiętniającym śmierć Mieczysława Karłowicza i umieszczoną na nim swastyką, artyści rozpoczęli w internecie akcję, która ma doprowadzić do postawienia tablicy informacyjnej. Wysłali też w tej sprawie list do dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Przeciętnym turystom swastyka przywodzi na myśl jedynie faszyzm. Kuriozalne jest to, że takie skojarzenia padają w miejscu, gdzie zginął człowiek tak zasłużony dla kultury polskiej i Tatr - argumentuje Jacek Wiktor Ajdinović, prezes Stowarzyszenia Artystów Polskich. Więcej.

10.02.2009
Paranoja lewackiej grupy
Pewna lewacka grupa chce zakazać sprzedaży przedmiotów ze swastyką na Allegro. Absoutnie nie jeśmy za propagowaniem faszyzmu, ale gdzie wolność słowa? Fakt, że grupa nie ściga wogóle emblematów komunistycznych zbrodniarzy, dyskredytuje ją i sprawia, że jest to nieobiektywne i tendencyjne zachowanie. Więcej.19.11.2008
India's Homegrown Swastika Terrorism Swastika Terrorism The Indian government is ignoring the surge of Hindutva terrorism at its own risk (The Caravan, a journal of politics and culture, December 16 to 31, 2008) more

22 września 2008
Symbol Słońca na dziecięcych tatuażach
Na holenderskich dziecięcych tatuażach pojawił się symbol swastyki niekoniecznie w formie nazistowskiej, jednak gdy naklejki trafiły na eksport do Izraela, spotkały się ze sprzeciwem rodziców. Więcej>

2008
Swastyka jako symbol religijny na okładce zesołu Shadowmore.
Polski zespół z gatunku muzyki ciężkiej wydał demo, pod tytułem "Creator of Divinity". Na jego okładce pojawiły się symbole religijne, w tym swastyka. Jeśli wywiąże się dyskusja na ten temat, parę osób więcej dowie się o prawdziwym znaczeniu swastyki.

18.06.2008
Heineken ma problem. Litwa zakazała swastyk i czerwonej gwiazdy
Litwini zakazali używania na terytorium kraju wszelkich symbolów związanych z III Rzeszą oraz Związkiem Radzieckim. Zabronione są swastyki, ale być może także rosyjski hymn i... piwo Heineken.
Przyjęcie podobnie restrykcyjnej ustawy o totalitarnych symbolach na Węgrzech zmusiło Heinekena do wycofania z butelek i puszek piwa własnego logo. Jest nim bowiem czerwona gwiazda. Na razie nie wiadomo jak zareaguje holenderski browar, lecz znana jest już opinia Rosjan więcej

14.06.2008
Zamknięte z powodu Swastyki
Konflikt wokół wystawy w Toruniu - czy prehistoryczny symbol swastyki może być tematem pracy artystycznej?
Przemysław Obarski, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, od dawna interesuje się prastarymi symbolami. Tworzył już prace z mandalami, krzyżami słowiańskimi i symbolem yin-yang. Tym razem dla toruńskiej Galerii Wozownia przygotował projekt inspirowany swastyką - symbolem solarnym, więcej


Logo wystawy.

24.09.2007
Zara wycofuje torby.
Hiszpańska sieć sklepów odzieżowych Zara wycofała ze sprzedaży serię torebek. Jedna z klientek zwróciła bowiem uwagę, że wśród ładnych kwiatów i cukierkowych rowerów w nadruku ukrywa się też swastyka.
Przedstawiciele Zary tłumaczyli się, że torby pochodzą od zewnętrznego dostawcy, a w momencie dokonywania wyboru asortymentu symbol był niewidoczny. Rachel Hatton, klientka, która oddała zakupioną torbę, podkreśla, że pracownicy sklepu byli zszokowani widokiem w równym stopniu jak ona sama.
Rzeczniczka Zary Susan Suett powiedziała, że gdyby wcześniej dostrzeżono symbol, torebka nie zostałaby zamówiona i nie trafiłaby na sklepowe półki.
Mało kto jednak pamięta, że na długo przed tym, zanim została wykorzystana przez nazistów, swastyka była symbolem obecnym w wielu kulturach i religiach, m.in. w Indiach. Słowo svastika pochodzi z sanskrytu i oznacza "przynoszący szczęście".

24.02.2005
Nie będzie unijnego zakazu używania swastyki.
Upadła propozycja wprowadzenia ogólno-europejskiego zakazu posługiwania się symbolami nazistowskimi. Luksemburg, który obecnie przewodniczy Unii Europejskiej, wycofał plan, gdyż unijni ministrowie sprawiedliwości nie mogli się porozumieć, o które dokładnie symbole miałoby chodzić. Komisarz sprawiedliwości, Franco Frattini powiedział, że takie decyzje powinny podejmować poszczególne państwa członkowskie, a nie Unia.

Przeciwko zakazowi najbardziej sprzeciwiali się Hindusi.
- Swastyka przez 5 tysięcy lat oznaczała pokój, symbolizowała coś wręcz przeciwnego do tego, w jakim znaczeniu używał jej Hitler - mówi Kallidai. Twierdzi on, że potępienie nazistowskiego znaczenia swastyki nie może wykluczać poszanowania dla znaczenia hinduskiego. Więcej.

20.01.2005
Rehabilitacja swastyki.
Kampanię na rzecz przywrócenia prawdziwego znaczenia swastyce rozpoczęli 19 stycznia brytyjscy wyznawcy hinduzimu. Swastyka jest, przypominają hinduiści, jednym z najstarszych sakralnych znaków ludzkości. W hinduizmie i innych religiach azjatyckich swastyka jest symbolem słońca, życia i szczęścia. W Europie jednak po II wojnie światowej kojarzy się ona wyłącznie ze złem, cierpieniem i ciemnością.
Hinduiści chcą przeciwdziałać swoją kampanią pomysłom Parlamentu Europejskiego, by zakazać stosowania symbolu swastyki w UE.

2004
Bookshelf Symbol 7.
Okazało się, że nasz prastary symbol nie może również znajdować się jako znak w czcionce. Microsoft zdecydował, że usunie swastykę z czcionki Bookshekf Symbol 7 w następnych wersjach MS Office, starszych niż 2003 oraz wyda uaktualnienie, które usunie swastykę w już zainstalowanych wersjach czcionki.

01.05.2003
Coca-Cola ogłosiła w środę, że wycofuje kontrowersyjną zabawkę ze swojej kampanii promocyjnej w Hongkongu.
Plastikowa figurka Robowaru ma na piersi dwa znaki przypominające swastyki. Coca-Cola ogłosiła w środę, że wycofuje kontrowersyjną zabawkę z promocji. Zażądał tego rabin z Hongkongu Yakkov Kermaier. - Wyrażamy ubolewanie z powodu ewentualnych nieporozumień, które zabawka mogła wywołać - oświadczył rzecznik Coca-Coli Kelly Brooks. Przypomniał, że Robowaru jest dokładną repliką bohatera japońskiego serialu "Robocon". Producenci serialu odmówili komentarzy, Więcej

1998
Swastyki w prastarym grodzie nad Odrą.
Kolejny sezon wykopaliskowy, w wieloletniej kampanii, którą zapoczątkowały badania przeprowadzone jeszcze w 1970 roku, później przerwane, a następnie wznowione na większą skalę w roku 1998 i trwające do dziś. Mimo piętnastu sezonów wykopaliskowych, które są już za nami, intensywnych zmagań o ujawnienie ukrytych w ziemi tajemnic, takie obrazki będą towarzyszyć zapewne Łubowicom przez wiele kolejnych lat. Na terenie Łubowic (i częściowo na gruntach sąsiedniej Ligoty Książęcej), znajduje się bowiem największe na ziemiach polskich pradziejowe grodzisko z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza (IX-VII w. przed Chr.), o powierzchni ponad 25 ha, ze znakomicie widocznymi w terenie fortyfikacjami w postaci ziemnego wału, zachowanego obecnie na odcinku ponad 1100 m.
Wśród wielu symboli odnalezionych w grodzisku, są też symbole solarne - swastyki. Więcej.

Wstecz